Türkiye’ye yıkılmak istenen Duhok hücumundaki kirli oyun deşifre oldu

Irak’ın Duhok vilayeti Zaho ilçesinde gerçekleşen ve birtakım güçler tarafından Türkiye’nin üstüne atılmaya çalışılan akının perde ardı aralanmaya başladı. Akının iki kıymetli maksadı, “Türkiye’nin bölgedeki aktifliğini kırmak ve Irak’ta, İran yanlısı bir idare oluşturmak” olarak sıralanıyor.

SALDIRI SONRASI İFTİRA

Duhok’ta turistik bölgeye düzenlenen taarruzda 9 kişi hayatını kaybetmiş, daha olayın ne olduğu bile anlaşılmadan aşikâr kaynaklardan Türkiye’yi karalama kampanyaları başlatılmıştı. Bunun üzerine Türkiye olayla hiçbir ilgisi olmadığını açıklamış ve sis perdesini şahsen aralamak için harekete geçmişti.

GÜVENLİK VE İSTİHBARAT TESPİTİ

İftiralar ve karalama kampanyaları üzerine Türkiye de kendi değerlendirmelerini yaptı. Devletin tepesinde yapılan toplantılarda mevzu tüm ayrıntılarıyla masaya yatırılırken güvenlik ve istihbarat ünitelerinin tespitleri de ele alındı.

SİLAHLAR TSK’DA YOK

Zaho’daki taarruz havan mermileri ile gerçekleştirilmişti. Atakta kullanılan silahlar incelendi. Bunlar TSK’nın envanterinde bulunmuyor. Akının gerçekleştirildiği silahlar bölgedeki üç yapıda bulunuyor. Bunlar terör örgütü PKK, Şii Haşdi Şabi ve peşmerge olarak sıralanıyor.

MENZİL YETMİYOR

Türkiye’nin top atışıyla bölgeyi vurması da mümkün değil. Zira Türkiye’nin elindeki topların menzili akının yapıldığı bölgeye yetişmiyor.

İRAN-PKK İŞBİRLİĞİ

Saldırının kimler tarafından ne maksatlı yapıldığı da ayrıntılı bir formda değerlendirildi. Atağın İran ve bölgede köşeye sıkışan, aksiyon yapamaz hale gelen terör örgütü PKK işbirliğiyle yapıldığı düşünülüyor.

KAOS ORTAMI

Saldırının iki gayesi bulunuyor. Bunlardan birincisi Türkiye’nin Irak’tan sonra Suriye’de ve münasebetiyle bölgedeki aktifliğini kırmak. İkincisi ise Irak’ta İran’a yakın bir idarenin işbaşına gelmesini sağlamak için ülkede kaos yaratmak. Şu anda Irak’ta Şiiler, Arap Şiiler, İran’a yakın kümeler olmak üzere ikiye ayrılmış durumda. Bu nedenle uzun müddettir hükümet kurulamıyor. İran, Irak’ta yaratılacak kaos ile kendisine yakın kümelerin iktidara taşınmasını hedefliyor.

SURİYE RAHATSIZLIĞI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İran Dini Önderi Hamaney ile yaptığı görüşme sırasında art geriye atılan tweetler de dikkat çekti. Toplumsal medyayı yok denecek kadar az kullanan Hamaney’in adeta tweet rekoru kırması, “Bu durum Suriye operasyonuna yönelik. Türkiye, Irak’tan sonra Suriye’de de daha faal hale gelecek diye düşünüyorlar ve tüm gücü ile buna mani olmaya çalışıyor” şeklinde yorumlandı.

KAYNAK: SABAH GAZETESİ / ZÜBEYDE YALÇIN