Ukrayna-Rusya savaşıyla değeri artmıştı: Çiftçiler hasat için tarlalara girdi

Türkiye’nin kıymetli hububat üretim merkezlerinden Adana’da birçok eserin hammaddesi olan buğdayda hasat başladı. Türkiye’nin birinci buğday hasadının yapıldığı ve muhtaçlığın yaklaşık yüzde 4’ünü karşılayan Adana’da biçerdöverler Karataş ilçesindeki tarlalarda çalışmaya başladı.

Kentin kıyı şeridi dışındaki bölgelerde üretim yapan çiftçiler ise eserlerinin olgunlaşmasını bekliyor. Bu yıl geçen yıla nazaran yaklaşık yüzde 25 azalmayla kent genelinde 1 milyon 400 bin dekar buğday ekildi. Dönüm başına 500 ile 750 kilogram ortasında randıman alınan buğdayda toplamda ise 700 bin ton rekolte bekleniyor.

Hasat sırasında İhlas Haber Ajansı’na konuşan Yüreğir Ziraat Odası Lideri Mehmet Akın Doğan, buğdayın soğuk hava nedeniyle etkilendiğini ve hasadın 2 hafta gecikmeli başladığını söyledi. Erkenci cins buğdayların randımanının dönüm başına 500 kilogram olduğunu aktaran Doğan, “Başaklar soğuktan hasar gördü fakat soğuk yemeyen bölgelerde en az 500 ile 700 kilogram ortasında dönüm başına randıman bekliyoruz” diye konuştu.

“Fiyatları bekliyoruz”

Geçen sene fiyatların kilogram başına 2 lira 25 kuruş olduğunu, bu sene de en az 7 lira olması gerektiğini belirten Lider Doğan, “Geçen sene hasat başlarken fiyatlar ton başına 2 bin 250 lira, prim ise 275 lira olarak açıklanmıştı. Bu sene de fiyatları bekliyoruz. En az 7 lira olması gerek. Türkiye olarak geçen sene 17 milyon ton buğday ürettik lakin 20 milyon 500 bin ton buğday gereksinimimiz var. 3 milyon 500 bin tonluk buğday açığımız var” tabirlerini kullandı.

“Buğdayın değeri arttı”

Alternatif eserlerin artmasıyla buğday ekim alanlarının azaldığına dikkat çeken Doğan, Ukrayna-Rusya savaşının akabinde buğdayın ehemmiyetinin bir sefer daha ortaya çıktığını söyledi. Doğan, “Şu an dünya piyasalarında buğday fiyatları çok yüksek. Kilogramı en az 7 lira. Şayet bizdeki fiyatlar 7 liranın altında olursa bu çiftçimizi kurtarmaz. Buğdayda da ayçiçeği, soya ve pamukta olduğu üzere takviyenin arttırılmasını bekliyoruz. Çiftçimiz alternatif eserlerden ötürü buğday ekim alanlarını azalttı. Lakin savaş ile birlikte buğdayın kıymeti bir kez daha ortaya çıktı. Şayet takviyeler ve fiyat bu sene tatmin edici olursa seneye buğday ekim alanımız artar ve dışa bağımlılığımız ortadan kalkar” dedi.