Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu’ndan ‘Atatürk Havalimanı’ açıklaması: ‘Havalimanı kapanınca bu bölgedeki trafik yüzde 30 azaldı’

tv100’de yayınlanan Candaş Tolga Işık’ın sunduğu “Az Evvel Konuştum” programına konuk olan Karaismailoğlu’nun açıklamaları şöyle:

“Devletler uzun soluklu planlamalar yaparlar hem bugünün hem de önümüzdeki yıllarda ülkenin karşılaşabileceği meselelere hazırlıklı olup planlar ve işler yaparlar. Türkiye Cumhuriyeti de son 20 yılda nasıl planlı büyüyorsa birebir formda büyüyor.

Günlük 1100 yaklaşık uçak inen bir Havalimanı o uçaklar karbon emisyonunu 4 milyon insanın üzerine atıyor. Saatlerce Marmara Denizi üstünde cins atıp iniş müsaadesi beklediğimiz saatleri ne çabuk unuttuk. Havalimanı kapanınca bu bölgedeki trafik yüzde 30 azaldı.

“ATATÜRK HAVALİMANI’NIN 2 PİSTİ NEDEN AÇIK TUTULUYOR?”

Buradaki acil durumlar için ambulans uçaklarının inebileceği bir yer, acil durumlar için kullanılabilecek bir havalimanı olabilir.

Atatürk Havalimanı kapatılması gerekiyordu, burada 2 tane pist vardı doğu-batı ve kuzey-güney pistleri. İstanbul Havalimanı aslında tıpkı eksende olduğu için bu pistlerin kullanılmasının imkanı yok.

Biz yalnızca piste indik o gün yönetmemiz gereken ve acil İstanbulluların düşüncede olduğu bir akşamdı. Bu riskleri alarak biz İstanbul’a ulaşmak için oraya indik. Sahiden harika bir durum vardı ve maalesef İstanbul’da yönetilemeyen bir durum vardı.

“22 MİLYON EURO EKSTRA GELİR GELDİ”

Biz orada yıllık bir yolcu garantisi verdik. 10 milyar eurouk bir havalimanı yaptırdınız bunun muhakkak müddette bir geri dönüşü var. 10 milyar euronun bir kuruşu devletten çıkmamış ve birinci yılı o verilenin garantiyi aştığı için 22 milyon euro ekstra gelir geldi.”