Üniversite öğrencilerinin ‘fahiş zam’ aksiyonuna veliler de dayanak oldu

Doğuş ve Beykent Üniversiteleri, okunulan mühlet boyunca eğitim artışı fiyatı yıllık %5’i aşmayacak kelamını tutmayarak fiyatlara %200’leri aşan oranlarda artırım yaptı.

Artan artırım oranlarına karşı yansılarını ortaya koymak isteyen Doğuş Üniversitesi öğrencileri, Doğuş Üniversitesi Dudullu Yerleşkesi’nde toplanarak, protesto gerçekleştirdi.

“YILLIK 90 BİN LİRA İSTİYORLAR”

Cumhuriyet’e konuşan öğrencilerden birkaçı reaksiyonlarını şu sözlerle lisana getirdi:

“Doğuş Üniversitesi’nin bizlere yaptığı fahiş fiyatları protesto etmek için buradayız. Bu bir başlangıç. Hak, verilmeden alınmaz. Haklarımızı söke söke alacağız. 30 bin lira ile ödemeye başladım 90 bine çıktı.”

“Yüzde 50 bursluyum. 18 bin ödüyorken 50 bin lira istiyorlar. Bu durumu karşılayamayacak olan aileler de var. Şu an okulla uzlaşmaya çalışıyoruz”

“BEN ONU OKUTANA KADAR CANIMI ÇIKARTTIM”

Oğluna ve öbür öğrencilere dayanak olmak için protestoya katıldığını söz eden bir veli, gözyaşlarına hakim olamayarak şunları söyledi:

“Benim oğlum kent dışından okumaya geldi. 17 bine yazdırdım en fazla yüzde 10 artacak dediler. Artık 56 bin lirayı nasıl ödeyeceğiz? Seneye 300 bin mi olacak? Benim bunu ödeme bahtım yok. Oğlum şayet bu türlü olursa okumam diyor. Ben onu okutana, bu vakte getirene kadar kadar canımı çıkarttım. Bizi kandırdılar. Yazık değil mi? Biz yıllarca çalıştık” sözlerini kullandı.”

Hem okuyup hem çalıştığını söyleyen bir öğrenci, “Benim ailemin ekonomik kuralı aşikâr. Ben kendim çalışarak gereksinimlerimi karşılıyorum. Yüzde 75 burslu olmama karşın fiyatı bu kadar uçuk buluyorken öteki arkadaşlarım ne yapacak? Kara kara düşünüyoruz” dedi.