Üstün Lig’de 2022-2023 dönemi fikstürü belirli oluyor

Süper Lig’de 2022-2023 dönemi fikstür çekim heyecanı yaşanıyor. Türkiye Futbol Federasyonu Hasan Doğan Ulusal Gruplar Kamp ve Eğitim Tesisleri’nde gerçekleşecek kura çekimi sonrası grupların maç takvimi ve derbi tarihleri belirli olacak.

Fikstür çekimi öncesinde açıklamalarda bulunan TFF Lideri Mehmet Büyükekşi şöyle konuştu:

“18 gündür iş başındayız. Kısa vakitte çok değerli adımlar attık. Acil tahlil bekleyen 6 değerli mevzuyu hiç vakit kaybetmeden hayata geçirdik. Yabancı uygulamasını 1 yıl birebir biçimde devam ettirme kararı aldık. 21 yaş altı 3 tane 10 sefer ulusal olmuş oyuncuyu Üstün Lig kulüpleri ekibine katabilecek. Kulüp harcama limitlerine yeni düzenleme getirdik. Kangren haline gelmiş yayın ihalesini çok kısa müddette bitirdik. SSK ve vergi borçlarından muafiyeti uzattık. Rezerv Lig’i getirdik. Deplasman seyircisi yasağını kaldırdık. Konuk grup seyircisini yüzde 10’dan 30’a kadar çıkardık. Bu hafta MHK ve heyetler ile ilgili çalışmalarımızı da bu hafta inşallah bitireceğiz. Dijitalleşmeyle ilgili değerli çalışmalarımız var. Yıllardır gereksinim olan ve acil olan mevzularda değerli adımlar atacağız. Harika Lig’e paha katacak yeni projeler için adımlar atıyoruz. Üstün Lig’in dünyada bilinirliğini artırmak için birçok çalışma yapıyoruz. Ligin 150 ülkede yayınlanması için yeni bir maksat koyduk. Bu sayı kıymetli, artırmayı dilek ediyoruz. Anadolu kulüplerinde seyirci sayılarımız son derece az. Farklı etkinlikler yaparak bir taraftan seyirci sayısını, bir taraftan gelirlerini artırmak için çalışmalar yapıyoruz.”

2022-203 DÖNEMİNİN PLANLAMASI BELİRLENDİ

Türkiye Futbol Federasyonu İdare Konseyi, 2022-2023 Dönemi Spor Toto Üstün Lig Dönem Planlamasını belirledi.

Buna nazaran; Spor Toto Muhteşem Lig 5, 6, 7 ve 8 Ağustos 2022 tarihlerinde oynanacak maçlarla başlayacak ve 28 Mayıs 2023 tarihinde sona erecek. 

21 Kasım – 18 Aralık 2022 tarihlerinde Katar’da düzenlenecek olan FIFA Dünya Kupası nedeniyle Spor Toto Muhteşem Lig’e 13 Kasım’da orta verilecek. Dünya Kupası finalleri sonrası birinci lig karşılaşmaları, 23 – 24 – 25 Aralık tarihlerinde oynanacak ve Dünya Kupası için verilen orta haricinde bir devre ortası verilmeyecek.

Bu dönem 16, 17 ve 22. Hafta karşılaşmaları hafta içi oynanacak.