Yahudi örgüt: 28 Mayıs’ta Mescid-i Aksa’da yıkıma başlayacağız

İsrail güçlerinin Filistinlilere yönelik zulüm uygulamaları devam ederken, çok sağcı Yahudi bir kümeden haddini aşan bir açıklama geldi.

Yahudi çok sağcı bir küme, işgal altındaki Doğu Kudüs’te Kubbetüs Sahra’nın yıkılması davetinde bulundu.

Filistinlilerin büsbütün Arap ülkelere hudut dışı edilmesini savunan çok sağcı Lehava örgütünün başkanı Bentzi Gopstein toplumsal medya üzerinden tüm Musevilere yaptığı davette, İsrail’in resmi bayramı olarak bilinen 28 Mayıs “Kudüs Günü’nde” Mescid-i Aksa’ya baskın düzenlemeyi ve Kubbetüs Sahra’yı yıkmayı teklif etti.

Museviler, 1967’de İsrail’in Doğu Kudüs’ü ve Mescid-i Aksa bölgesini işgal etmesini “Kudüs günü” olarak kutluyor. ‘Kudüs günü’ kapsamında Museviler, İsrail bayrakları ile Kudüs’ün Eski Kent bölgesinde “bayrak yürüyüşü” düzenliyor.

Middle East Eye’ın haberine nazaran, Kubbetüs Sahra’yı yıkarak yerine bir Yahudi tapınağı inşa etme fikrini temel alan örgüt önderi, “Kudüs Günü, Kubbetüs Sahra’nın yıkımına başlanacağı gündür.” dedi.

Gopstein bu kelamları bölgedeki Filistinliler tarafından büyük reaksiyonla karşılandı.

Ayrıyeten Lehava örgütünün toplumsal medya üzerinden yaptığı paylaşımda, Kubbetüs Sahra’nın imgesi üzerinde oynanarak bir ekskavatör tarafından yıkılacağı an betimlendi.

KAYNAK: MEPA NEWS