Yerli türbin üretimi muhtaçlığın yüzde 72’sini karşılıyor

Türkiye, rüzgar türbini üretimi konusunda kendi mühendislik ve modelleme yeteneğini geliştirdi. Rüzgar türbini aksamları üretiminde yerlilik yüzde 72’ye ulaşırken Türkiye’de üretilen rüzgar türbini aksamlarının yüzde 80’i ihraç edilir hale geldi.

TÜRKİYE ANA AKTÖR OLACAK

TBMM Sanayi, Ticaret, Güç, Natürel Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komitesi Lideri Ziya Altunyaldız, “Önümüzdeki süreçte Türkiye, 190 ülkenin bir ortaya gelerek birbirine taahhüt verdiği yenilenebilir güç dönüşümündeki ana aktörlerden birisi olacak” dedi.

İZMİR MERKEZ OLMA YOLUNDA

Altunyaldız, “İzmir bölgesi Türkiye’de rüzgâr santrallerinin hem de aksam üretiminin merkezi olma yolunda kıymetli bir aralık almış. Türkiye rüzgâr gücü aksam tedarikinde 3 merkezden biri olma yolunda” diye konuştu. Türkiye’nin heyeti gücünün 11 bin megavatı geçtiğini söyleyen Altunyaldız, 10 bin istihdamın olduğunu ve yeni yatırımların 5 bin istihdama kapı aralayacağını söyledi.

TÜRBİNİN BAKIMI TÜRKİYE’DEN

Türkiye’nin tedarikçi konumada bulunduğunu söyleyen Altunyaldız, “Bir mühendislik ve modelleme yeteneği geliştirdik. Dünyanın farklı bölgelerindeki rüzgar türbinlerinin bakım ve tamirleri Türkiye’den gönderilen mühendislerle yapılıyor. Dünyanın farklı yerlerinde servis hizmeti verebilecek durumdayız” dedi.

KAYNAK: YENİ ŞAFAK