Yolda olan Microsoft Edge Güvenli Ağı için detaylı bilgiler verildi

Dünyanın en çok kullanılan internet tarayıcıları arasında yer alan Microsoft Edge için kullanıcıları sevindirecek bir adım atılıyor.

Chromium tabanlı yeni nesil Microsoft Edge için kısa süre önce yakında yerleşik VPN sunmaya başlayacak haberi ses getirdi. Halen net tarih olmasa da “Microsoft Edge Secure Network” adı altında gelecek özellik için Cloudflare ile ortaklık kurulduğu belirtildi. Bu VPN imkânı kullanıcılara ücretsiz olarak sunulacak ancak burada bir limit olacak. Açıklandığı kadarıyla VPN’in aylık kullanım limiti sadece 1 GB olacak. İşte bu önemli sayılacak konudaki yeni ve detaylı bilgiler direkt olarak Microsoft’tan geldi. Türkçeye Microsoft Edge Güvenli Ağı olarak geçirilen yeni altyapı için şu açıklama yapıldı: “Microsoft Edge, çevrimiçi ortamda güvende olmanıza yardımcı olur. Ancak, katıldığınız ağlar yeterince güvenli olmayabilir. Edge Güvenli Ağı, göz atarken cihazınızı ve hassas verilerinizi korumanıza yardımcı olabilir.”

Peki Microsoft Edge Güvenli Ağı tam olarak nasıl çalışıyor? Bu konuda firmadan gelen açıklama ise şöyle:

“Bağlantınızı şifreler: Verilerinizi bilgisayar korsanları gibi çevrimiçi tehditlerden korumaya yardımcı olmak için internet bağlantınızı şifreler. Edge Güvenli ağı kullanırken, HTTP ile başlayan güvenli olmayan bir URL kullanırken bile verileriniz güvenli bir bağlantı oluşturmak için Edge’den şifreli bir tünel üzerinden yönlendirilir. Bu, bilgisayar korsanlarının paylaşılan bir genel Wi-Fi ağındaki tarama verilerinize erişmesini zorlaştırır.

Çevrimiçi izlemeyi önlemeye yardımcı olur: Web trafiğinizi doğrudan Edge’den şifreleyerek, internet servis sağlayıcınızın ziyaret ettiğiniz web siteleriyle ilgili ayrıntılar gibi göz atma verilerinizi toplamasını önlemeye yardımcı oluyoruz.

Konumunuzu gizli tutar: Çevrimiçi varlıklar, profilinizi oluşturmak ve size hedefli reklamlar göndermek için konumunuzu ve IP adresinizi kullanabilir. Edge Güvenli Ağı, IP’nizi maskeleyen ve coğrafi konumunuzu benzer bir bölgesel adresle değiştiren sanal bir IP adresiyle göz atmanıza olanak tanır, böylece göz atarken çevrimiçi izleyicilerin sizi takip etmesini zorlaştırır.

Kullanımı ücretsizdir: Microsoft Hesabınızla Edge’de oturum açtığınızda her ay 1 gigabayt ücretsiz veri alın.  Edge Güvenli Ağınızı açmak için aşağıdaki yönergelere bakın.”

Süreç için Microsoft şu notu da düşüyor: “Edge Güvenli Ağı, bir önizleme özelliğidir. Önizleme özellikleri, geliştirilmekte olan ve kullanıcıların erken erişim elde edebilmeleri ve bize geri bildirim gönderebilmeleri için “önizleme” temelinde kullanıma sunulan hizmetlerdir.”

1 GB limitten dolayı Edge Güvenli Ağı’nın sadece hassas güvenlik gerektiren durumlar için kullanılması mantıklı görünüyor. Herkes için çıkış yaptığı zaman altyapıyı “Ayarlar ve daha fazlası > Microsoft Edge Güvenli Ağı’nı Aç” yolunu izleyerek aktif edebileceksiniz.

Yeni nesil Edge ile Google Chrome, yukarıda belirttiğimiz Chromium özelinde aynı temel üzerine kuruluyor. Bu açıdan yeni nesil Edge en az Chrome kadar hızlı ve Chrome’dan daha az RAM / sistem kullanıyor. Buna ek olarak birçok kişi Edge’i Chrome’dan daha güvenli buluyor.

Microsoft Edge hamlesi yanında bu da ilginizi çekebilir: Geleceğin robotlarını dans ederken izleyin