Yunan Bakan Türkiye’yi suçladı, sondaki yeni tedbirler duyuruldu

Son periyotta Türkiye ile Yunanistan ortasındaki münasebetlerde karşılıklı açıklamalar gerginliğe neden olurken, Atina idaresinden dikkat çeken bir atak geldi. Yunanistan Göç Bakanı Notis Mitarachi de yaşananlarla ilgili Türkiye’yi suçladı.

Ankara ile Atina idareleri ortasında gerginlik son periyotta tırmanırken, Yunanistan, Türkiye hududundaki beton duvarın uzunluğunun üç katına çıkarılacağını açıkladı.

Yunanistan, geçtiğimiz yıl yasadışı göçmenlerin ülkeye girişini engellemek için Türkiye sonundaki beton duvarı hududa örüldükten sonra genişletme kararı almıştı. Fakat son periyotta ülkeye giren göçmen hududunda artış gözlemlenmesi yetkilileri harekete geçirdi.

Yunanistan Göç Bakanı Notis Mitarachi, hususla ilgili Türkiye’yi suçlarken, “Türkiye’nin göçmenleri Yunanistan ile kriz yaratmak için araçsallaştırmaya yönelik açık bir teşebbüsü var” dedi.

‘YASADIŞI GEÇİŞLERDE ÖNEMLİ BİR ARTIŞ VAR’

Göç bakanı, Yunanistan’a yasadışı geçişlerde geçen yıla oranla yüzde 20 artış olduğuna da dikkat çekti.

Yunanistan, Dedeağaç sonu boyunca tedbirleri sıkılaştırmış, yüzlerce muhafızın sona yerleştirildiğini duyurmuştu. Fakat daha büyük bir göç dalgasının yaklaştığı korkusuyla
Mitarachi, Yunanistan’ın mevcut 40 kilometrelik duvara 80 kilometre daha dikenli tel ve çelik ekleme planlarını hayata geçirmek için vakit kaybetmediğini söyledi.

Atina idaresinin projeyi ne vakit başlatacağı ise şimdi belirsizliğini koruyor.

TÜRKİYE’Yİ SORUMLU TUTTU

ABD merkezli Voice of America, yayınladığı haberinde Yunan Kıyı Güvenlik’te amiral olan Nikos Spanos’un da sözlerine yer verdi. Spanos, durumla ilgili Türkiye’yi sorumlu tutarken, “Kendimizi kandırmayalım… Türkiye, Yunanistan ve Avrupa’ya olan tüm göçmen akışlarını düzenliyor…” dedi.

Hükümet kaynakları, VOA’ya Yunanistan’ın, bu hafta İspanya’da yapılacak NATO başkanları toplantısında Türkiye’nin tavrını gündeme getireceğini ve daha sert cevap vermeyi planladıklarını da duyurdu.