28 yıl sonra masum olduğu ortaya çıktı, serbest kaldı

Los Angeles’da 1995’te park halindeki bir araçta oturan çifte saldırı düzenlemek ve araçtaki kadına tecavüz etmekle suçlanan Cabanillas’ın masumiyeti, DNA testi sonrası anlaşıldı.

SALDIRAN İKİ KİŞİDEN BİRİ OLMADIĞI ORTAYA ÇIKTI

Olayı yeniden inceleyen savcılık, cinsel saldırıya ilişkin DNA kanıtlarından yola çıkarak tecavüzün iki farklı saldırgan tarafından gerçekleştirildiğini tespit etti. 28 yıl hapiste kalan Cabanillas’ın masum olduğuna hükmeden yargıç, mahkûmiyet kararını geri alarak serbest bırakılmasına karar verdi. Cabanillas’ı temsil eden ve suçsuz olduğuna inanılan mahkumlara ücretsiz yasal destek sağlayan California Masumiyet Projesi yetkilileri de DNA testinin sonuçlarına göre, Cabanillas’ın saldırıyı gerçekleştiren iki kişiden biri olmadığını belirtti.

“ADALETİN YANLIŞ TECELLİ ETMESİ VE HUKUK SİSTEMİMİZİN BAŞARISIZLIĞI”

Yetkililer, bir kişinin suça ilişkin itirafta bulunmasına rağmen olayla ilgili bu zamana kadar Cabanillas’tan başka birinin tutuklanmadığını aktardı. Bölge savcısı George Gascon, Cabanillas’dan “Adaletin yanlış tecelli etmesi ve hukuk sistemimizin başarısızlığı nedeniyle en derin üzüntülerimi iletiyorum.” ifadeleriyle özür diledi.

CABANİLLAS SUÇU ÜSTLENMİŞTİ

Olayın ardından saldırıya uğrayan iki kişi, Cabanillas’ın fotoğrafını teşhis etmelerine karşın, daha sonra emin olamadıklarını ve kimlik tespiti için baskı gördüklerini ifade etmişti. Cabanillas ise çifte saldırı düzenleyen iki silahlı kişiden biri olduğunu itiraf ederek suçu üstlenmişti.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx