Araç Sahipleri Dikkat! Trafik Sigortasında Zam Oranı Artırıldı

Milyonlarca araç sahibini ilgilendiren zorunlu trafik sigortasında zam oranı artırıldı. 1 Ocak 2024 tarihinden itibaren azami prim artırım oranı yüzde 2’den yüzde 5’e yükselecek.

Milyonlarca araç sahibini ilgilendiren Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK) duyurdu. Yapılan açıklamada 2024 yılı başından itibaren sigortaların azami prim artırım oranının yüzde 2’den yüzde 5’e yükseltildiği belirtildi.

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yer alan karayolları motorlu araçlar zorunlu mali sorumluluk sigortasında tarife uygulama esasları hakkında yönetmeliğin geçici 11. maddesinde yapılan değişikliğe göre, bu oran, her ay bir önceki ayın azami prim tutarları üzerinden 2024 yılı Ocak, Şubat, Mart, Nisan ayları için aylık %5, 2024 yılı Mayıs ayından itibaren hasar maliyet endeksine göre her ay bir önceki ayın azami prim tutarları üzerinden artırılarak hesaplanacak.

Yönetmelik değişikliğiyle ayrıca, zorunlu trafik sigortasında hasar maliyet endeksi hesaplamasında da düzenlemeye gidildi.

Sözcü’de yer alan bilgiye göre, hasar maliyet endeksi hesaplamasında; %45 ağırlık ile asgari ücret artış oranı, %30 ağırlık ile TÜİK tarafından açıklanan harcama endeksi – kişisel ulaştırma araçlarının yedek parça ve aksesuarları fiyat artış oranı, %15 ağırlık ile TÜİK tarafından açıklanan harcama endeksi – motorlu araçlar fiyat artış oranı ve %10 ağırlık ile TÜİK tarafından açıklanan harcama endeksi – kişisel ulaştırma araçlarının bakım ve onarımı fiyat artış oranı dikkate alınacak.

SEDDK, hasar maliyet endeksi üzerinde izleme ve düzeltme faktörü belirlemeye, hasar frekansı, hasar maliyetleri ve diğer hususları göz önünde bulundurarak 2024 yılı Ocak, Şubat, Mart, Nisan ayları için belirlenen artış oranı ile 2024 yılı Mayıs ayından itibaren endeks ile belirlenecek oranı sıfıra kadar indirmeye veya 2 katına kadar artırarak uygulamaya yetkili olacak.

Yönetmelikle, otomobil, minibüs ve otobüslerde kaza başına asgari sigorta teminat ve bu tutara eklenecek teminat tutarları da yeniden belirlendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx