Asgari ücret için sürpriz rakam! Gerçekleşirse işçiler bayram edecek… İsmail Saymaz canlı yayında ilk kez açıkladı

Asgari ücretin ortalama 17 bin TL civarında artış göstereceği konuşulurken, gazeteci İsmail Saymaz’ın yaptığı yeni iddia dikkat çekti. Saymaz, kamuoyunun 15-16 bin TL seviyesini beklediğini belirtti ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın asgari ücret zammında ‘şok bir hamle’ yapabileceğini öne sürerek yeni rakamı açıkladı.

Asgari ücret zammına ilişkin son aşamaya gelinirken, işçi ve işverenlerin 2024 asgari ücret zammı için bir araya geleceği önemli toplantının Aralık ayının ilk haftasında gerçekleşmesi bekleniyor. Tek bir zam yapılacak olması, 2024 yılı için beklentileri artırdı.

17 bin TL civarında bir asgari ücretin beklendiği kamuoyunda, İsmail Saymaz’ın öne sürdüğü rakam dikkat çekti. Saymaz, daha önce memurlara ve asgari ücretlilere yapılan beklentilerin üzerinde bir zamın olabileceğini dile getirmişti. Özellikle 15-16 bin TL civarında bir beklentinin olduğu dönemde Saymaz’dan dikkat çeken bir açıklama geldi.

KAMUOYU NE KADAR BEKLİYOR?

Kamuoyunda ortalama 17 bin TL civarında bir asgari ücret beklentisi konuşulurken, gazeteci İsmail Saymaz’ın ifadesiyle milyonlarca çalışan 2024 yılı asgari ücreti ve beklentileri konusunda merak içinde. Saymaz, yaklaşan yerel seçime ve tek bir zam beklentisine vurgu yaparak, “Kamuoyu 15-16 bin TL’yi bekliyor” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Saymaz’ın yeni asgari ücret zammı tahmini, öncesinde memurlar ve asgari ücretliler için beklentilerin üstünde bir zam açıklanmasına dikkat çekiyor. 2024 asgari ücret zammıyla ilgili detayları görmek ilginç olabilir.

EN ÇOK KONUŞULAN RAKAM…

Milyonlarca çalışanın merakla beklediği 2024 asgari ücret zammıyla ilgili beklentiler, tek bir zam olacak olmasıyla daha da arttı. Kamuoyunda yeni yılda asgari ücrete yüzde 45-50 oranında bir zam beklentisi oluşurken, 17 bin TL, en çok tartışılan rakam haline geldi.

Gazeteci İsmail Saymaz, Sözcü TV’deki konuşmasında zam beklentisiyle ilgili şaşırtıcı bir görüş ortaya koydu.

ŞOK BİR HAMLE İLE DAHA DA YÜKSELEBİLİR

Yaklaşan yerel seçimlere vurgu yaparak, Saymaz, asgari ücretin 15 bin 900 TL ile 17 bin 500 TL arasında olabileceğini öngördü. Ancak enflasyon yüzde 70’leri aşarsa, Cumhurbaşkanı’nın yerel seçimleri göz önünde bulundurarak, “Asgari ücretlileri de göz ardı etmiyorum” mesajı vermek adına şaşırtıcı bir adım atarak 18 bin TL’ye kadar çıkarabilir şeklinde bir değerlendirmede bulundu.

20 BİN TL’Yİ GÖREBİLİRİZ

Saymaz, bu zammın ‘yerel seçim promosyonu’ niteliğinde olabileceğini belirterek, “Bir tek zam yapılacak olması nedeniyle asgari ücret 20 bini de görebilir.” dedi.

Daha önce memurlara ve asgari ücretlilere beklentilerin üzerinde bir zam yapıldığını hatırlatan Saymaz, sözlerine şöyle devam etti; “Kamuoyu, bu konuda 15-16 bin TL civarında bir rakamı bekliyor gibi görünüyor. Dolayısıyla Cumhurbaşkanı, yerel seçimleri de dikkate alarak bunu 18-20 bin TL aralığına çıkarırsa, ben şaşırmam. Yani asgari ücret, genel piyasadaki ortalama maaşları yakalayabilir.”

YENİ YILDA ASGARİ ÜCRETE TEK ZAM

Yüksek enflasyon ve artan yaşam maliyeti, 2022 ve 2023 yıllarında asgari ücretin altı aylık dönemlerde artırılmasına neden oldu.

Bu yıl ise 2 ayrı zam mı yapılacak sorusu akıllarda yer edinirken, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bir açıklama yaparak 2024 için asgari ücrette tek bir rakam belirleneceğini duyurdu.

IŞIKHAN’DAN ÖNEMLİ ASGARİ ÜCRET AÇIKLAMASI

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, asgari ücretle ilgili açıklamasında, “Her zaman vurguladığımız gibi, Cumhurbaşkanımızın da ifade ettiği gibi, en temel ilkimiz çalışanlarımızın enflasyon nedeniyle zor duruma düşmesini engellemek olacak. Bu ilkeyi gözeterek bir plan içindeyiz.” şeklinde konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx