Gri pasaportla yurt dışına insan kaçıran AKP’li belediye başkanı yeniden aday oldu

Belediye gezisi adı altında gri pasaport ile 20 kişiyi Almanya’ya gönderen ve 17 kişinin iltica ettiği olayın sorumlusu Elazığ Akçakiraz Belediye Başkanı Sabahattin Kaya tekrar başkan adayı oldu.

Gri pasaportla yurt dışına insan kaçırma haberlerine konu olan Elazığ Akçakiraz Belediye Başkanı Kaya, partisi tarafından tekrar başkan adayı gösterildi. Adalet ve Kalkınma Partisi tarafından 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde tekrar belediye başkan adayı gösterilen Sabahattin Kaya gri pasaport çıkarttığı kişileri Almanya’nın Bremen şehrine belediye gezisi adı altında göndermişti.

Elazığ Akçakiraz Belediyesinin 1 Kasım 2019 yılında Göçmenler Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği ile bir protokol imzaladığı ve gri pasaport çıkarttığı kişileri Almanya’ya gönderdiği ortaya çıkmıştı. Olayın ortaya çıkmasından sonra belediye başkanı gidenlerin geri gelmediğini kabul etmiş ancak sadece yirmi kişiyi gönderdiklerini bu kişilerden sadece üçünün geri döndüğünü kabul etmişti.

Olaydan sonra İçişleri Bakanlığı belediye hakkında soruşturma açmıştı. Belediye Başkanı Sabahattin Kaya olayın ardından kendisini şu sözlerle savunmuştu:

Akçakiraz’dan yeniden başkan adayı oldu 

Kamuoyunda oldukça ses getiren olayın ardından 2024 yerel seçimlerinde mevcut başkanın yeniden aday olup olmayacağı merak ediliyordu. Açıklanan AK Parti Elazığ Belediye Başkan Adayları arasında ismi geçen Sabahattin Kara AK Parti Genel merkezi tarafından yeniden Akçakiraz Belediye başkan adayı olarak seçim yarışında yer aldı.

 

 

TIKLAYIN – “Gri pasaport” davasında eski Servi Belediye Başkanı Ali Ayrancı, tahliye edildi

TIKLAYIN – Gri pasaport soruşturmasında ‘yetkisizlik’ kararı

TIKLAYIN – “Gri pasaport” davasında bir kişi tutuklandı

TIKLAYIN – Gri pasaport davasındaki yetkisizlik kaldırıldı

TIKLAYIN – Gri pasaport davası iddianamesi hazırlandı: “Başkan, ‘gidenleri bizimkiler de tanımıyormuş, bu işi kurcalama başın ağrır, hayatın tehlikeye girer’ dedi”

TIKLAYIN – Almanya’ya giden 43 kişi geri dönmemişti: Gri pasaportla Malatya’dan iki tur gitmiş, AKP’li Yeşilyurt Belediye Başkan Yardımcısı Karakuş’a 40 bin Euro gelmiş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx