Karşıyaka Belediyesi sportif yetenek ölçüm testini okullara taşıyor

Sporu ve sporcuları destekleme vizyonuyla Sportif Yetenek Ölçüm ve Spora Yönlendirme Merkezi kuran Karşıyaka Belediyesi, merkezin hizmet alanını genişletti.

Suat Cemile Balcıoğlu Spor Salonu’nda yapılan testler, talep doğrultusunda uygun spor salonu olan okullarda da uygulanmaya başlanacak.

Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay “Karşıyaka bir spor kenti; çok başarılı sporcular yetiştirmiş bir kent. Belediye olarak bu başarıyı daha da ileriye götürmek için çalışıyoruz” dedi.

Sporu ve sporcuları destekleme vizyonuyla projelerine yön veren Karşıyaka Belediyesi, çalışmalarına bir yenisini daha ekleyerek, sportif yetenek ölçüm ve spora yönlendirme testlerini okul salonlarına taşıdı. Karşıyaka Belediyesi tarafından faaliyete geçirilen ve kurulduğu günden bu yana binlerce gencin kendine uygun spor dalını keşfetmesini sağlayan Sportif Yetenek Ölçüm ve Spora Yönlendirme Merkezi, okullarda da ölçüm yapmaya başlayacak. Bu doğrultuda; Suat Cemile Balcıoğlu Spor Salonu içinde uygulanan sportif yetenek ölçüm ve spora yönlendirme testleri, artık ölçüm ekipmanlarına uygun spor salonu olan okullarda da uygulanacak.

 

MOBİL ÖLÇÜM EKİPMANLARI KULLANILACAK

Okul programı, ulaşım ve antrenman yoğunluğu gibi nedenlerden dolayı tesise gidemeyen çocuklar için okullara ait spor salonlarında ölçüm testleri yapılacak. Testler, Karşıyaka Belediyesi Spor İşleri Müdürlüğü’nde görev yapan uzman personeller tarafından mobil ölçüm ekipmanları ile gerçekleştirilecek. 8, 9, 10 yaşındaki çocuklara sportif yetenek ölçümleri; 11-18 yaş aralığındaki gençlere ise sporcu performans testleri uygulanabilecek. Hizmetten yararlanmak isteyen okullar, 0549 260 02 23 numaralı telefondan randevu oluşturabilecek.

 

SİSTEM NASIL ÇALIŞIYOR?

Merkezde ücretsiz yapılan testlerde 16 farklı performans ve yetenek ölçümü gerçekleştiriliyor. Testlerin ardından sonuçları gösteren bir rapor veriliyor. Tamamen dijital altyapı ile uygulanan testlerde çocukların vücut analizi ve kilo, boy ölçümü yapılıyor. Ardından çocuklar esneklik, kulaç uzunluğu, dikey sıçrama, uzun atlama, kol kuvveti, sırt-bacak kuvveti, denge, oturma yüksekliği, el-göz koordinasyonu, mekik ve el kavrama kuvveti testlerine tabi tutuluyor. Son olarak da fotoselli cihazların yer aldığı alanda sesli uyarı sistemi ile çalışan sürat, çeviklik ve mekik koşusu gerçekleştiriliyor. Dijital ve birbirine entegre sistemler sayesinde çocukların testlerde elde ettiği başarı oranları anlık olarak rapora yansıtılıyor. Bu oranlar doğrultusunda da hangi spor branşında daha yetenekli olabileceği yüzdelik oran olarak belirleniyor. Merkezde sportif yetenek ölçümün dışında, 11-18 yaş aralığındaki çocuk ve gençler için sportif performans ölçüm ve takip hizmeti de veriliyor. Genç sporcuların testleri belli aralıklarla yenilenerek gelişimi izlenebiliyor. Merkez bu doğrultuda amatör ve profesyonel takımların alt yapılarına da hizmet verebiliyor.

 

“ÇOCUKLAR ÇEKİRDEKTEN YETİŞİYOR”

Çocuk ve gençlerin kötü alışkanlıklardan uzak durarak sağlıklı bir gelecek elde etmesi için sporun önemini vurgulayan Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, “Karşıyaka’da çocuklarımız, spor okulları ve çeşitli branşlardaki kurslarımız sayesinde küçük yaşlarda spor yapmaya başlıyor, çekirdekten yetişiyorlar. Bu süreçte, çocukların kendilerine uygun, yetenekli olabilecekleri branşlara yönlendirilmelerini önemsiyoruz. Sportif Yetenek Ölçüm ve Spora Yönlendirme Merkezi’miz bu anlamda çok değerli bir misyon üstlendi. Merkezde yapılan testler sayesinde veliler çocuklarının yetenekli olduğu alanları doğru branşlara teşvik etme şansı buluyorlar. Bu da başarı oranlarının artmasını sağlıyor. Okullara taşıyacağımız uygulamayla çok daha fazla çocuğumuza bu hizmeti sunma imkanı bulacağız. Karşıyaka bir spor kenti; çok başarılı sporcular yetiştirmiş bir kent. Belediye olarak bu başarıyı daha da ileriye götürmek için çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx