Kredi Kartı Kullananlara Tedbir Üstüne Tedbir Geliyor! Bu Hataya Düşenlerin Kartı Kapanacak

BDDK verilerine göre 19 Ocak 2024 haftası itibarı ile bireysel kredi kartı hacmi, 1 trilyon 172 milyar lira. Geçen yıl aynı dönemde bu tutar 459 milyar lira seviyesindeydi. Bireysel kredi kartı hacminde bir yıllık artış, yüzde 155 oldu. Bugün olduğu gibi geçtiğimiz dönemde kredi kartlarıyla ilgili bir dizi düzenleme hayata geçti.

Bankaların son tedbiri, kredi kartlarının kullanım alanları konusunda oldu. Bankalar müşterilerini, altın, döviz, kripto para alanların kredi kartının kapanabileceği yönünde uyardı. Vadesi gelmemiş kredilerin kapatılması, “makul gerekçesi olmayan transferler” de kartların kullanıma kapatılmasına yol açabilir.

KREDİ KARTI KULLANIMININ AZALTILMASI İÇİN YENİ ÖNLEMLER

Bu düzenleme, kredi kartlarının temel ihtiyaçlar yerine farklı amaçlarla kullanımının önüne geçilmesi amacıyla hayata geçirildi. Bankalar, kredi kartlarından yapılan harcamaları yakından takip edecek ve yatırım amaçlı kredi kartı kullanımlarını engelleyecek.

Kredi kartı kullanımıyla ilgili yeni düzenlemeler de gündemde. Bankacılık kaynakları, bu kapsamda kredi kartı faiz oranlarında düzenleme, taksit sınırlaması ya da kişinin kredi kartıyla harcayabileceği tutarlara sınırlama getirilebileceğini dile getiriyor.

Kredi kartı kullanımının, ikinci otomobil alımı gibi yüklü harcamalara uzandığı belirtilirken, özellikle lüks ve yatırım olarak tanımlanabilecek harcamalarda kredi kartı kullanımının minimize edilmesi hedefleniyor.

Merkez Bankası’nın 2023 yılı 2. Finansal İstikrar Raporu’nda yer alan verilere göre, ihtiyaç kredilerindeki faiz yükselişinin ardından, kredi kartı kullanımına yönelik arttı. Gelir artışları sonrası yapılan limit güncellemeleri, kredi kartı kullanım kapasitelerini etkiliyor. Yüksek limitli kartlarda limit kullanım oranı gerilerken, 25 bin TL ve altı limite sahip kredi kartlarında ise limit kullanım oranı artıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx