Suriyeliler ‘Ben Türklere Ev Vermem’ Demeye Başladı

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Antakya ilçesine bağlı Büyükdalyan, Paşaköy, Aşağıoba, Ovakent ve Maraşboğazı mahallelerinde düzenlenen halk toplantılarında çiftçiler ve vatandaşlarla buluşarak sorun ve talepleri dinledi.

Ekonomim’de yer alan habere göre; vatandaşlarla görüşmesinde, deprem ve enkaz kaldırma çalışmaları nedeniyle su şebeke hatları ve altyapıların büyük zarar gördüğünü vurgulayan Savaş, mahallelerdeki su, yol, kanalizasyon ve çocuk oyun parkı gibi sorunların çözümü için yetkili birimlere talimatlar verdi.

Suriye’deki belirsizlik ve güvenlik sorunlarının Hatay’ın ticari hayatını olumsuz yönde etkilemeye devam ettiğini söyleyen Savaş, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Suriye’de barışın ve huzurun yeniden tesis edilmesi gerekir. Sığınmacı nüfusunun artması Hatay’ın geleceği ve ülkemizin bütünlüğü açısından tehlike arz ediyor. Sığınmacılar ciddi anlamda gayrimenkul edinmeye başladı. Hatay Reyhanlı’da bir Suriyeli emlakçı, bir vatandaşımıza ‘Ben Türklere ev vermem’ diyebiliyor. Memleketimizde azınlık duruma düşmemek için sınırlarımıza, Hatay’a ve halkına her koşulda, aç kalsak bile, hep birlikte sahip çıkacağız.”

“HATAY’DAN YENİ BİR İL ÇIKARILMASI DOĞRU DEĞİL”

Başkan Savaş, Hatay’dan yeni bir il çıkarılmasının doğru olmadığını, bu durumu yetkililere rapor olarak sunduklarını ve bölgeyi bekleyen tehlikenin fark edilmesini sağladıklarını anlattı.

“AMİK OVASINDAKİ ARAZİLERİ KİM SATIN ALIYOR, ARAŞTIRILSIN”

Amik Ovası’ndaki arazilerin ‘dışarıdan’ birileri tarafından satın alınmasının araştırılmasını isteyen Savaş, çiftçilerin topraklarını satıp tarımsal üretimi bırakmaması için tohum ve gübre desteğinde bulunduklarını hatırlattı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx