Temiz Kurulum: Grafik Sürücüleri Tamamen Nasıl Kaldırılır?

Bazı kullanıcılar sahip olduğu donanımları uzun yıllar kullanırken, bazıları ise ekran kartı gibi önemli donanımları yükseltmeyi tercih edebiliyor. Sıfır veya ikinci el bir ekran kartı aldınız, heyecanla kutusundan çıkardınız. Ekran kartı yükseltmesi yapmadan önce NVIDIA, AMD ve Intel grafik sürücülerini tamamen kaldırmak, temiz bir kurulum yapmak her zaman iyidir. Böylelikle gereksiz kalıntılardan kurtulmuş, ayrıca bir miktar depolama alanından tasarruf etmiş olursunuz.

NVIDIA GeForce, AMD Radeon veya Intel Arc fark etmez, genelde kasadan çıkarmış olduğumuz kartın yazılım kalıntılarını tamamen silmeyi tercih ederiz. Eski sürücüler performansı olumsuz etkileyebilir. Hatta çökme, donma veya mavi ekran gibi hatalara neden olabilir.

Eski sürücüleri kaldırmak çoğu kişi için pek de zor bir işlem değil. Üç şirketin sürücülerini de Windows uygulama ayarları üzerinden kaldırabiliyoruz. Ayrıca yeni sürücüleri kurarken temiz kurulum seçenekleri mevcut. Ancak bu durumda bile bazen düzgün şekilde kaldırılmayan bozuk sürücülerle karşılaşabilirsiniz. Öte yandan kaldırma işlemi gerçekleşse bile sürücü kalıntıları bırakılabilir.

Bu noktada çoğu donanımseverin yakından tanıdığı DDU (Display Driver Uninstaller) yazılımı devreye giriyor. Özetle DDU, sürücü kaldırma sürecindeki tüm işleri tek tıkla yapmamıza olanak sağlıyor. AMD, Intel ve NVIDIA’nın çeşitli kayıt defteri ayarlarını ve dosyalarını bularak tamamen ortadan kaldırıyor.

Bu araç düzenli olarak güncelleme almakta. Grafik sürücülerinin yanı sıra, ses sürücülerini kaldırmak için seçenekler de mevcut. Ancak genelde GPU sürücülerini kaldırmak için kullanıyoruz.

DDU’yu Windows’ta normal olarak kullanabiliyoruz. Eğer her şeyin daha sorunsuz olmasını, yani temiz bir kurulum istiyorsanız Windows’u Güvenli Mod’da çalıştırmakta yarar var. Şimdi adımlara tek tek bakalım.

 • Tamamen ücretsiz DDU yazılımını Technopat indirme sayfasından veya Wagnardsoft web sitesinden indirin.
 • DDU’yu seçtiğiniz bir klasöre çıkartın. Sonrasında DDU ve sürüm numarasını içeren bir alt klasör oluşacak. Eğer yeni bir sürüm yayınlanmışsa, DDU’yu çalıştırdığınızda karşınızda bir uyarı belirebilir.
 • Windows’u Güvenli Mod ile başlatın. Wagnardsoft, DDU’yu çalıştırmadan önce Güvenli Mod’da önyükleme yapmamızı öneriyor. Bunu yapmak şart değil, ancak her şeyin daha sorunsuz olmasını istiyorsanız kısa süre ayırıp Güvenli Mod’u açın. Bunu nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız kısaca anlatalım:

Adım Adım Güvenli Mod Açma

Öncelikle Başlat menüsünden Aç/Kapa butonuna tıklayın ve Shift tuşuna basılı kalarak Yeniden Başlat seçeneğine tıklayın.

Eğer bilgisayarınız hiç açılmadığı halde güvenli moda girmeniz gerekiyorsa:

 • Sistemi birkaç defa güç tuşuna basılı tutarak kapatın. Windows, bu durumda bir sonraki açılışta onarma ekranına geçecektir.
 • Sistem yeniden başladığında normalde karşınıza çıkmayan bir menü belirecektir. Bu menüde yer alan Sorun gider seçeneğine tıklayın.

Açılan menüde Gelişmiş seçeneklere tıklayın.

Başlangıç Ayarları seçeneğine tıklayın.

Karşınıza çıkan ekrandaki Yeniden Başlat seçeneğine tıklayarak güvenli moda gireceğimiz menüyü başlatın.

Sistem yeniden başladıktan sonra baştan beri aradığımız menü karşımıza çıkacaktır.

Bu ekranda veya F4 tuşlarına basarak güvenli moda girebilirsiniz. Güvenli mod ile işiniz bittiğinde sistemi yeniden başlatarak standart Windows kullanmaya geri dönebilirsiniz.

 • Devamında klasörden Display Driver Uninstaller.exe dosyasını başlatın. Windows Kullanıcı Hesabı Denetimi tarafından izin istenirse Evet’e tıklayın. Güvenli Mod’da değilseniz program Güvenli Mod’u önerdiğine dair sizi uyaran bir iletişim kutusu verecek. Tamam’a tıklayıp bu mesajı atlayabilirsiniz.
 • Sol üst kısımdan Seçenekler’e tıklayın.
 • “Ortakların Tekliflerini Göster” seçeneğinin işaretini kaldırın ve en aşağıdaki “Windows bir aygıt için sürücü ararken, sürücülerin Windows Update ile indirilmesini engelleyin” seçeneğini işaretleyin. Ayrıca “Sistem geri yükleme noktası oluştur” seçeneğinin işaretini isteğe bağlı olarak kaldırabilirsiniz zira bu alan kaybı yaşatabilir. Yine de her ihtimale karşı bu seçeneği işaretli bırakabilirsiniz.

 • İlk menüye döndükten sonra “Cihazı seçin” menüsünden ekran kartını seçin.
 • Siz bunu yaptığınızda yazılım mevcutta kurulu olan sürücü sayesinde GPU üreticisini otomatik olarak seçecek. Eğer bir yanlışlık varsa değiştirebilirsiniz.

 • Eğer sisteme yeni bir ekran kartı takacaksanız “Temizle ve kapat” seçeneğine tıklayın. Eğer ekran kartınız aynı kalıyorsa ve sadece sürücüleri kaldır “Temizledikten sonra yeniden başlat” seçeneğine tıklayın.

DDU’nun her şeyi kaldırması birkaç dakika sürebilir. İşlem devam ederken “Günlük” kısmında DDU’nun yaptığı işlemleri göreceksiniz. Ek olarak, bu süreçte açık olan Windows pencereleri otomatik olarak kapanabilir.

Bir hatırlatma olarak, eğer NVIDIA’yı seçerseniz yalnızca NVIDIA sürücüleri kaldırılacak. Sisteminizde farklı şirketlerin sürücülerinden kalıntılar varsa, bu işlemi seçim yaparak tekrar gerçekleştirmeniz gerekir.

Sonrasında bilgisayarı açarak uygun sürücüleri indirip yükleyebilirsiniz. Sürücüler konusunda size yardımı dokunabilecek bazı makaleleri aşağıya ekliyoruz:

 • NVIDIA Sürücü Yükleme ve Güncelleştirme Rehberi
 • AMD Sürücü Yükleme ve Güncelleştirme Rehberi
 • Intel UHD Graphics Sürücü Güncelleme Rehberi
 • Ekran Kartı ve Sürücü Sürümü Nasıl Öğrenilir?
 • Yeni Sisteme Windows 10 ve Sürücü Kurulumu Rehberi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir