Uluslararası Antakya Film Festivali başladı: Sanatın iyileştirici gücünü kullanacağız

HATAY – 6 Şubat’ta Maraş merkezli meydana gelen ve 11 ili etkileyen depremlerde, en çok yıkıma uğrayan yerlerden Hatay’ın Antakya ilçesinde, bu yıl “Antakya varsa ben de varım” sloganıyla 11’incisi gerçekleştirilen Uluslararası Antakya Film Festivali, Koç Konteyner Kent’te düzenlenen açılış ve onur ödülleri töreni ile başladı.

Açılış töreni öncesi kent merkezinde bulunan Asi Nehri’nde bir araya gelen festival gönüllüleri depremde yaşamını yitirenler anısına nehre zeytin dalı bıraktı. Açılış töreni de depremde hayatını kaybedenler anısına saygı duruşu ile başladı.

‘BİRLİKTE ÜRETEREK AYAĞA KALKACAĞIZ’

Festival başkanı Mehmet Oflazoğlu, “Bu koşullarda ancak böyle bir festival yapabiliyoruz. Emek verip gelen herkese teşekkür ediyoruz. Festivali 10 yıldır yapıyoruz ve bu yıl 11’incisi oldu. Artık yükümüz daha da ağırlaştı. Bir yönetim kurulu oluşturduk ve festivale böyle devam etmek istedik” dedi ve yönetim kurulu üyelerini sahneye davet etti.

Yönetim kurulu üyeleri de ağır yıkımın yaşandığı Antakya’da bu tabloyu görmenin umudu artırdığını ifade ederek, tüm savaşlara karşı barışı savunmanın önemini vurguladı.

Yönetim kurulu üyeleri, “Birlikte üreterek ayağa kalkacağız ve bu şehri yeniden kuracağız. Bu heyecanla bu festivali yapıyoruz. Sanatın iyileştirici gücünü kullanacağız” diyerek, emeği geçen herkese teşekkür etti.

Festival Koordinatörü Atakan Metin de basın mensupları başta olmak emeği geçen herkese teşekkürlerini iletti.

MERAL ORHONSAY: ÖDÜLÜ KAYBETTİĞİMİZ CANLAR İÇİN ALIYORUM

Festivalde Yeşilçam sanatçısı Vadullah Taş ve Meral Orhonsay’a da ödül verildi.

Vadullah Taş, “Bu ödülü festivaldeki çocuklar için almak istiyorum” derken, Meral Orhonsay ise “Antakya’nın benim için çok önemi var. Birçok film çektim Harbiye’de. Bu felaketi duyduğumda mahvoldum. Gece gündüz çaba sarfettim. Sizlerle birlikte olmak benim için çok özel bir anlam taşıyor. Bu alacağım ödülü kaybettiğimiz canlar için alıyorum. Onların ruhları şad olsun. Hepinizi çok seviyorum” diye konuştu.

Konuşmaların ardından festivalde emeği geçenlere plaket verildi. Hatay İl Kültür Müdürü Hüsnü Işıkgör’e de plaket verildi. Plaket töreninin ardından Grup Kaldırım sahne aldı.


Festivalin programına şu adresten ulaşılabilir:

Festival 2023

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx